American Technical Ceramics 600F5R6AT250XT
600F5R6AT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600F5R6AT250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
600F5R6AT250XT.pdf
Availability of 600F5R6AT250XT
QUANTITY
600F5R6AT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600F5R6AT250XT
Internal Part NumberEIS-600F5R6AT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600F5R6AT250XT
Related Links600F5R6, 600F5R6AT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600F5R6AT250XT Details Description
Related parts for 600F5R6AT250XT
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 3.4A 232 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SPRING 11POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 52PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
FILTER SAW 433.92MHZ SMD datasheet.pdf