American Technical Ceramics 600L1R8BT200T
600L1R8BT200T picture photo
Mfg. Part Number
600L1R8BT200T
Brief Description
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
600L1R8BT200T.pdf
Availability of 600L1R8BT200T
QUANTITY
600L1R8BT200T Order Process
Ship out your order
Specifications of 600L1R8BT200T
Internal Part NumberEIS-600L1R8BT200T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product600L Ultra-Low ESR Capacitor
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600L1R8BT200T
Related Links600L1R, 600L1R8BT200T Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600L1R8BT200T Details Description
Related parts for 600L1R8BT200T
CONV DC/DC 6W SNGL 12V 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.22A 46.8 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 100' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
1000UF 63V 16X44.5 105C AXI datasheet.pdf