American Technical Ceramics 600S100JT250XT
600S100JT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S100JT250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S100JT250XT.pdf
Availability of 600S100JT250XT
QUANTITY
600S100JT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S100JT250XT
Internal Part NumberEIS-600S100JT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product600S Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S100JT250XT
Related Links600S100, 600S100JT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S100JT250XT Details Description
Related parts for 600S100JT250XT
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
3G HSPA OPEN COMM GTWY datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.66UH T37 datasheet.pdf
SCT3250EX 19.42" 8" EX112 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .050 THRUHL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 2.54 datasheet.pdf