American Technical Ceramics 600S2R7AW250XT
600S2R7AW250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S2R7AW250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S2R7AW250XT.pdf
Availability of 600S2R7AW250XT
QUANTITY
600S2R7AW250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S2R7AW250XT
Internal Part NumberEIS-600S2R7AW250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S2R7AW250XT
Related Links600S2R7, 600S2R7AW250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S2R7AW250XT Details Description
Related parts for 600S2R7AW250XT
BOX ABS GRAY 6.97"L X 2.4"W datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 80POS VERT datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WASHER datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf