Bourns Inc. CRT1206-BY-2403ELF
CRT1206-BY-2403ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-2403ELF
Brief Description
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-2403ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-2403ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-2403ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-2403ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-2403ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-2403ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-2403ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-2403ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-2403ELF
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 12K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 10A 125VAC/VDC datasheet.pdf
GLOVES WHITE/BLK LARGE 24PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
D-SUB ACCS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf