American Technical Ceramics 600S470GT250XT
600S470GT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S470GT250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S470GT250XT.pdf
Availability of 600S470GT250XT
QUANTITY
600S470GT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S470GT250XT
Internal Part NumberEIS-600S470GT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product600S Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S470GT250XT
Related Links600S470, 600S470GT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S470GT250XT Details Description
Related parts for 600S470GT250XT
TRANS NPN 30V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP GPS LOW NOISE SOT-666 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADR 54POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
5+5 DIL EXT P/HDR 12MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 30A DO5 datasheet.pdf
IC AMP GAIN +20V/V PREC 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf