American Technical Ceramics 600S7R5CT250XT
600S7R5CT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S7R5CT250XT
Brief Description
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S7R5CT250XT.pdf
Availability of 600S7R5CT250XT
QUANTITY
600S7R5CT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S7R5CT250XT
Internal Part NumberEIS-600S7R5CT250XT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S7R5CT250XT
Related Links600S7R5, 600S7R5CT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S7R5CT250XT Details Description
Related parts for 600S7R5CT250XT
SENSOR ACCELEROMETER 3-AXIS SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 15POS .100 PCB TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT TIN datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MCU ARM 32KB FLASH MEM 64-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 1.20K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf