American Technical Ceramics 600S820GT250XT
600S820GT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S820GT250XT
Brief Description
CAP CER 82PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S820GT250XT.pdf
Availability of 600S820GT250XT
QUANTITY
600S820GT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S820GT250XT
Internal Part NumberEIS-600S820GT250XT
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S820GT250XT
Related Links600S820, 600S820GT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S820GT250XT Details Description
Related parts for 600S820GT250XT
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IDC CABLE - MDJ36K/MC37M/MDN36K datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 139MA 10.8 OHM datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R MICROPWR 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK MUX GLITCH FREE 16-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CRIMP SOCKET GOLD 18-22AWG datasheet.pdf
CLEAN & STRIP UNITIZED WHEEL 7S datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 15ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf