Stackpole Electronics Inc. BR5JB20L0
BR5JB20L0 picture photo
Mfg. Part Number
BR5JB20L0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CURRENT SENSE .02 OHM 5W 5%
Datasheet Download
BR5JB20L0.pdf
Availability of BR5JB20L0
QUANTITY
BR5JB20L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BR5JB20L0
Internal Part NumberEIS-BR5JB20L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.800" L x 0.065" W (20.32mm x 1.65mm)
Height1.000" (25.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR5JB20L0
Related LinksBR5J, BR5JB20L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
BR5JB20L0 Details Description
Related parts for BR5JB20L0
IC LINE TRANSCVR CMOS 3-DRVR datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC GRAY datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.5A SMINI-3 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
EM AWARE TNG ESD MON STARTER KIT datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf