Ohmite 605SJR00200E-T
605SJR00200E-T picture photo
Mfg. Part Number
605SJR00200E-T
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.002 OHM 5% 1/2W L BEND
Datasheet Download
605SJR00200E-T.pdf
Availability of 605SJR00200E-T
QUANTITY
605SJR00200E-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 605SJR00200E-T
Internal Part NumberEIS-605SJR00200E-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series60S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.002
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseStrip, L Bend
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.551" L x 0.205" W (14.00mm x 5.20mm)
Height0.079" (2.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)605SJR00200E-T
Related Links605SJR0, 605SJR00200E-T Datasheet, Ohmite Distributor
605SJR00200E-T Details Description
Related parts for 605SJR00200E-T
CABLE 25COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 4COND 4AWG SLATE SHLD 500' datasheet.pdf
XCEDE 2W 2PVH 4COL datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 22POS datasheet.pdf