Illinois Capacitor 606MHBS40K2R
606MHBS40K2R picture photo
Mfg. Part Number
606MHBS40K2R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 60UF 10% 700V RADIAL
Datasheet Download
606MHBS40K2R.pdf
Availability of 606MHBS40K2R
QUANTITY
606MHBS40K2R Order Process
Ship out your order
Specifications of 606MHBS40K2R
Internal Part NumberEIS-606MHBS40K2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance60µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.7 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)606MHBS40K2R
Related Links606MHB, 606MHBS40K2R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
606MHBS40K2R Details Description
Related parts for 606MHBS40K2R
JUNCTION BOX 1 GANG ADH OFF WHT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 EYELET 70POS datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf