Illinois Capacitor 606MHBS40K2R
606MHBS40K2R picture photo
Mfg. Part Number
606MHBS40K2R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 60UF 10% 700V RADIAL
Datasheet Download
606MHBS40K2R.pdf
Availability of 606MHBS40K2R
QUANTITY
606MHBS40K2R Order Process
Ship out your order
Specifications of 606MHBS40K2R
Internal Part NumberEIS-606MHBS40K2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance60µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.7 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)606MHBS40K2R
Related Links606MHB, 606MHBS40K2R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
606MHBS40K2R Details Description
Related parts for 606MHBS40K2R
IC OPAMP GP 2.7KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf