Illinois Capacitor 606MHBS45K4R
606MHBS45K4R picture photo
Mfg. Part Number
606MHBS45K4R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 60UF 10% 800V RADIAL
Datasheet Download
606MHBS45K4R.pdf
Availability of 606MHBS45K4R
QUANTITY
606MHBS45K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of 606MHBS45K4R
Internal Part NumberEIS-606MHBS45K4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance60µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max)2.264" (57.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)606MHBS45K4R
Related Links606MHB, 606MHBS45K4R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
606MHBS45K4R Details Description
Related parts for 606MHBS45K4R
RES SMD 13.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 68MA 81.6 OHM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1PF 100V 0603 datasheet.pdf
PLUG 30POS DOUBLE ROW RIGHT ANGL datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 49MM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16QFN datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 120 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf