| Internal Part Number | EIS-60A18-2-040C | |
| PCN Design/Specification | 60A Series SMT Optics 01/Nov/2012 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Encoders | |
| Series | 60A | |
| Encoder Type | Optical | |
| Output Type | Quadrature (Incremental) | |
| Pulses per Revolution | 20 | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V | |