Grayhill, Inc. 60AD18-8-L-100S
60AD18-8-L-100S picture photo
Mfg. Part Number
60AD18-8-L-100S
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
60AD18-8-L-100S.pdf
Availability of 60AD18-8-L-100S
QUANTITY
60AD18-8-L-100S Order Process
Ship out your order
Specifications of 60AD18-8-L-100S
Internal Part NumberEIS-60AD18-8-L-100S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series60AD
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution20
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60AD18-8-L-100S
Related Links60AD18-, 60AD18-8-L-100S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
60AD18-8-L-100S Details Description
Related parts for 60AD18-8-L-100S
HEATSINK PRESSON PANEL MNT TO-92 datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M4 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 90MM CONN MOD datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 32POS 2" CBL datasheet.pdf