Grayhill, Inc. 60AR18-8-020C
60AR18-8-020C picture photo
Mfg. Part Number
60AR18-8-020C
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER OPT 20POS 2"CBL
Datasheet Download
60AR18-8-020C.pdf
Availability of 60AR18-8-020C
QUANTITY
60AR18-8-020C Order Process
Ship out your order
Specifications of 60AR18-8-020C
Internal Part NumberEIS-60AR18-8-020C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series60AR
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution20
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60AR18-8-020C
Related Links60AR18, 60AR18-8-020C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
60AR18-8-020C Details Description
Related parts for 60AR18-8-020C
RES SMD 2.1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 1.25MM 7POS CBL MNT datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 25NS 48SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IEC-320 SHELF / CONTROLLER datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 1P 2POS NONSHORT datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf