Littelfuse 60R017XPR
60R017XPR picture photo
Mfg. Part Number
60R017XPR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 60V 170MA RADIAL
Datasheet Download
60R017XPR.pdf
Availability of 60R017XPR
QUANTITY
60R017XPR Order Process
Ship out your order
Specifications of 60R017XPR
Internal Part NumberEIS-60R017XPR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 60R
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)170mA
Current - Trip (It)-
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60R017XPR
Related Links60R0, 60R017XPR Datasheet, Littelfuse Distributor
60R017XPR Details Description
Related parts for 60R017XPR
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16QFN datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 8CH 24-WLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CORD PIN datasheet.pdf