Littelfuse 60R050XU
60R050XU picture photo
Mfg. Part Number
60R050XU
Brief Description
PTC .50A 60V RESETTABLE KINK
Datasheet Download
60R050XU.pdf
Availability of 60R050XU
QUANTITY
60R050XU Order Process
Ship out your order
Specifications of 60R050XU
Internal Part NumberEIS-60R050XU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesPOLYFUSE® 60R
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Current - Trip (It)1A
R Min/Max0.500 ~ 1.170 Ohm
Time to Trip4s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60R050XU
Related Links60R0, 60R050XU Datasheet, Littelfuse Distributor
60R050XU Details Description
Related parts for 60R050XU
FIXED IND 3.3UH 1.9A 27.6 MOHM datasheet.pdf
FITTING PWR OUT COR LDP5 GREY datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 80 OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1124MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf