Littelfuse 60R185XF
60R185XF picture photo
Mfg. Part Number
60R185XF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC 1.85A 60V RESETTABLE KINK
Datasheet Download
60R185XF.pdf
Availability of 60R185XF
QUANTITY
60R185XF Order Process
Ship out your order
Specifications of 60R185XF
Internal Part NumberEIS-60R185XF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 60R
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.080 ~ 0.190 Ohm
Time to Trip12.6s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60R185XF
Related Links60R1, 60R185XF Datasheet, Littelfuse Distributor
60R185XF Details Description
Related parts for 60R185XF
HOLDER BATT 2-AAA CELLS WIRE LDS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTER 2.5A datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 20DSO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 315MA 1 OHM SMD datasheet.pdf