Vishay/BCcomponents MKP383311025JCA2B0
MKP383311025JCA2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383311025JCA2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 250VDC 0.011UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383311025JCA2B0.pdf
Availability of MKP383311025JCA2B0
QUANTITY
MKP383311025JCA2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383311025JCA2B0
Internal Part NumberEIS-MKP383311025JCA2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383311025JCA2B0
Related LinksMKP383311, MKP383311025JCA2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383311025JCA2B0 Details Description
Related parts for MKP383311025JCA2B0
RES SMD 121 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 150MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.6PF 16V 01005 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN JUMPER TERM BLK 3POS RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.2W UMT3F datasheet.pdf
HDM SMPR036F090O K 66342 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
40V P-channel enhancement mode MOSFET IC datasheet.pdf