Cynergy3 RSF66A25B100
RSF66A25B100 picture photo
Mfg. Part Number
RSF66A25B100
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
FLOATSWITCH VERT 25VA SGL 127MM
Datasheet Download
RSF66A25B100.pdf
Availability of RSF66A25B100
QUANTITY
RSF66A25B100 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF66A25B100
Internal Part NumberEIS-RSF66A25B100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSelecting the Correct Floatswitch
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
SeriesRSF66
TypeLiquid
Output TypeSwitch (2) (Single Float)
Output ConfigurationSPST-NC/NO
Current600mA
Minimum Liquid Specific Gravity0.85
Switch Actuation Level1.181", 3.937" (30mm, 100mm)
Mounting TypePanel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & PrismPolypropylene Sulphide (PPS)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Voltage Rating120VDC, 240VAC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF66A25B100
Related LinksRSF66A, RSF66A25B100 Datasheet, Cynergy3 Distributor
RSF66A25B100 Details Description
Related parts for RSF66A25B100
MOSFET N-CH 20V 37A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 47POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17.5A 8MLP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 398.03 OHM 1/5W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf