Bourns Inc. 6100-102K-RC
6100-102K-RC picture photo
Mfg. Part Number
6100-102K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 620MA 1.55 OHM TH
Datasheet Download
6100-102K-RC.pdf
Availability of 6100-102K-RC
QUANTITY
6100-102K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 6100-102K-RC
Internal Part NumberEIS-6100-102K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package160
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series6100
PackagingTray
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating620mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.55 Ohm Max
Q @ Freq1.6 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6100-102K-RC
Related Links6100-1, 6100-102K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6100-102K-RC Details Description
Related parts for 6100-102K-RC
TRIMMER 50K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 8V 1411 datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SCOTCH FILAMENT TAPE , 12 MM X 5 datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN SSL TAB CONTACT 1POS CRIMP datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CABLE 9M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf