Bourns Inc. 6100-150K-RC
6100-150K-RC picture photo
Mfg. Part Number
6100-150K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 5.28A 24 MOHM TH
Datasheet Download
6100-150K-RC.pdf
Availability of 6100-150K-RC
QUANTITY
6100-150K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 6100-150K-RC
Internal Part NumberEIS-6100-150K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package160
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series6100
PackagingTray
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating5.28A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm Max
Q @ Freq15.5 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant15.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6100-150K-RC
Related Links6100-1, 6100-150K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6100-150K-RC Details Description
Related parts for 6100-150K-RC
ROUND SPACER #6 NYLON 3/8" datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 4POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP EXTENDED SEALED 4POS datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 620BGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
FUSE 50A 48VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf