Bourns Inc. 6100-472K-RC
6100-472K-RC picture photo
Mfg. Part Number
6100-472K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7MH 290MA 8.23 OHM
Datasheet Download
6100-472K-RC.pdf
Availability of 6100-472K-RC
QUANTITY
6100-472K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 6100-472K-RC
Internal Part NumberEIS-6100-472K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package160
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series6100
PackagingTray
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7mH
Tolerance±10%
Current Rating290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.23 Ohm Max
Q @ Freq0.8 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant800kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6100-472K-RC
Related Links6100-4, 6100-472K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6100-472K-RC Details Description
Related parts for 6100-472K-RC
CONN FFC FPC VERT 6POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A TO263-3 datasheet.pdf
RES SMD 61.9OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 4M 48TQFP datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 5MSPS TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf