FFF 61082-123500LF
61082-123500LF picture photo
Mfg. Part Number
61082-123500LF
Brief Description
CONN RECEPT
Datasheet Download
61082-123500LF.pdf
Availability of 61082-123500LF
QUANTITY
61082-123500LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 61082-123500LF
Internal Part NumberEIS-61082-123500LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package225
SeriesBergStak®, MezzSelect™
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Mated Stacking Heights13mm, 14mm, 15mm, 16mm
Height Above Board0.461" (11.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61082-123500LF
Related Links61082-1, 61082-123500LF Datasheet, FFF Distributor
61082-123500LF Details Description
Related parts for 61082-123500LF
IC MPU/RESET CIRC 4.20V SC70-4 datasheet.pdf
IC ANLG INTERFC 140MSPS 128-MQFP datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 300POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.4X2MM 10.24" datasheet.pdf
BATT CYCLON SLA 2V 4.5AH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
13+13 MALE HORIZ CONN 4.5MM TAIL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD323 datasheet.pdf