Vishay/Dale RWR71SR100FRBSL
RWR71SR100FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71SR100FRBSL
Brief Description
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71SR100FRBSL.pdf
Availability of RWR71SR100FRBSL
QUANTITY
RWR71SR100FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71SR100FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR71SR100FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71SR100FRBSL
Related LinksRWR71SR, RWR71SR100FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71SR100FRBSL Details Description
Related parts for RWR71SR100FRBSL
FUSE HOLDER RADIAL 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FRAMER T1/J1/E1 8CH 144-BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
460VAC 650HP 780A IP21 W/ BRK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 324BGA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
509FXE-N-ST-80 (N-VIEW) datasheet.pdf
TV DESK MNT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf