FFF 61082-142409LF
61082-142409LF picture photo
Mfg. Part Number
61082-142409LF
Brief Description
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD
Datasheet Download
61082-142409LF.pdf
Availability of 61082-142409LF
QUANTITY
61082-142409LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 61082-142409LF
Internal Part NumberEIS-61082-142409LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationRefinements/Enhancements 11/May/2009
BTB Design 21/Feb/2014
PCN Assembly/OriginBergStak 0.8mm 29/Oct/2011
BergStak 0.8mm 10/May/2012
PCN OtherBergstak 0.8mm Receptacle Material 28/Nov/2014
Standard Package7
SeriesBergStak®, MezzSelect™
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions140
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights9mm, 10mm, 11mm, 12mm
Height Above Board0.303" (7.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61082-142409LF
Related Links61082-1, 61082-142409LF Datasheet, FFF Distributor
61082-142409LF Details Description
Related parts for 61082-142409LF
RES SMD 1.4K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT HER CC 0.3" datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MOSFET 2N/2P-CH 100V/80V 12-MLP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 75V AXIAL datasheet.pdf