FFF 61083-063609LF
61083-063609LF picture photo
Mfg. Part Number
61083-063609LF
Brief Description
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD
Datasheet Download
61083-063609LF.pdf
Availability of 61083-063609LF
QUANTITY
61083-063609LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 61083-063609LF
Internal Part NumberEIS-61083-063609LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBTB Design 21/Feb/2014
Standard Package640
SeriesBergStak®, MezzSelect™
PackagingTube
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights7mm, 11mm, 15mm
Height Above Board0.264" (6.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61083-063609LF
Related Links61083-0, 61083-063609LF Datasheet, FFF Distributor
61083-063609LF Details Description
Related parts for 61083-063609LF
IDC CABLE - MSR34K/MC34M/MSR34K datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 1 50/CD datasheet.pdf
IC SNG RS-232 DVR/RCVR 16-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
VARISTOR 819V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
BLCAPC CONN 8 POSITION datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 100W datasheet.pdf