FFF 61083-122409LF
61083-122409LF picture photo
Mfg. Part Number
61083-122409LF
Brief Description
CONN HEADER 120POS .8MM DUAL SMD
Datasheet Download
61083-122409LF.pdf
Availability of 61083-122409LF
QUANTITY
61083-122409LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 61083-122409LF
Internal Part NumberEIS-61083-122409LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationBTB Design 21/Feb/2014
PCN Assembly/OriginBergStak 0.8mm 29/Oct/2011
BergStak 0.8mm 10/May/2012
Standard Package9
SeriesBergStak®, MezzSelect™
PackagingTube
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions120
Pitch0.031" (0.80mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm, 10mm, 14mm
Height Above Board0.224" (5.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61083-122409LF
Related Links61083-1, 61083-122409LF Datasheet, FFF Distributor
61083-122409LF Details Description
Related parts for 61083-122409LF
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184POS .050 R/A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
JFET N-CH 35V 0.31W TO92 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.11M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
PLSTCM18,RETRO4M,AX,PNP,PW datasheet.pdf
SCREW MNT TIE 120LB 15.5"L NATUR datasheet.pdf
1-1/4" INT CRNR CVR 1" BEND IVOR datasheet.pdf