Integrated Device Technology (IDT) 6116SA15TPG
6116SA15TPG picture photo
Mfg. Part Number
6116SA15TPG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 15NS 24DIP
Datasheet Download
6116SA15TPG.pdf
Availability of 6116SA15TPG
QUANTITY
6116SA15TPG Order Process
Ship out your order
Specifications of 6116SA15TPG
Internal Part NumberEIS-6116SA15TPG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16K (2K x 8)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package24-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6116SA15TPG
Related Links6116S, 6116SA15TPG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
6116SA15TPG Details Description
Related parts for 6116SA15TPG
IC REG LDO 3.3V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 35W NI-780 datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR VERT datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
MODULE MALE 8POS PUSH IN LOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS VERT .635MM SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHT/YEL 100' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
BACKING PLATE datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf