Amphenol Aerospace Operations D38999/24FG16PA
D38999/24FG16PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG16PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FG16PA.pdf
Availability of D38999/24FG16PA
QUANTITY
D38999/24FG16PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG16PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG16PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG16PA
Related LinksD38999/, D38999/24FG16PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FG16PA Details Description
Related parts for D38999/24FG16PA
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
AVM3 SNAP ACTION SWITCH (10.1A, datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf