Integrated Device Technology (IDT) 6116SA20TPG
6116SA20TPG picture photo
Mfg. Part Number
6116SA20TPG
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 20NS 24DIP
Datasheet Download
6116SA20TPG.pdf
Availability of 6116SA20TPG
QUANTITY
6116SA20TPG Order Process
Ship out your order
Specifications of 6116SA20TPG
Internal Part NumberEIS-6116SA20TPG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Series-
PackagingTube
Memory Size16K (2K x 8)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package24-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6116SA20TPG
Related Links6116S, 6116SA20TPG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
6116SA20TPG Details Description
Related parts for 6116SA20TPG
CONN HEADER 5POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A TO277A datasheet.pdf
FUSE 450A 500V NON STD FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAND BAY SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 900MA 880 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 20POS datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP POLY 270UF 20% 16V SMD datasheet.pdf