Integrated Device Technology (IDT) 6116SA20TPGI
6116SA20TPGI picture photo
Mfg. Part Number
6116SA20TPGI
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 20NS 24DIP
Datasheet Download
6116SA20TPGI.pdf
Availability of 6116SA20TPGI
QUANTITY
6116SA20TPGI Order Process
Ship out your order
Specifications of 6116SA20TPGI
Internal Part NumberEIS-6116SA20TPGI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Series-
PackagingTube
Memory Size16K (2K x 8)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package24-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6116SA20TPGI
Related Links6116SA, 6116SA20TPGI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
6116SA20TPGI Details Description
Related parts for 6116SA20TPGI
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL 6W 20V 11MA SMD datasheet.pdf
SOLDER SLEEVE IMMERS RESIS .650" datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1.2MM SLD BLD 1X3 YEL KEYB/03 datasheet.pdf