Integrated Device Technology (IDT) 6116SA35SOG8
6116SA35SOG8 picture photo
Mfg. Part Number
6116SA35SOG8
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 35NS 24SOIC
Datasheet Download
6116SA35SOG8.pdf
Availability of 6116SA35SOG8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
6116SA35SOG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6116SA35SOG8
Internal Part NumberEIS-6116SA35SOG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size16K (2K x 8)
Speed35ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6116SA35SOG8
Related Links6116SA, 6116SA35SOG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
6116SA35SOG8 Details Description
Related parts for 6116SA35SOG8
TRANS NPN DARL 60V 12A TO-220 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 82K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BOOST 35V 25MA datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC DRV,240V 1PH,1/4HP 0.2KW CT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf