Omron Automation & Safety 61F-G1NL AC110/220 2KM
61F-G1NL AC110/220 2KM picture photo
Mfg. Part Number
61F-G1NL AC110/220 2KM
Manufacturer
Product Category
Controllers - Liquid, Level
Brief Description
CNTRL LIQ LEV 110/220VAC DINRAIL
Datasheet Download
61F-G1NL AC110/220 2KM.pdf
Availability of 61F-G1NL AC110/220 2KM
QUANTITY
61F-G1NL AC110/220 2KM Order Process
Ship out your order
Specifications of 61F-G1NL AC110/220 2KM
Internal Part NumberEIS-61F-G1NL AC110/220 2KM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Liquid, Level
Series61F
TypeHigh/Low Level
Voltage - Supply110/220VAC
Sensitivity0 ~ 1.8kOhm
FeaturesAlarm Low - Contact, Idling Prevention
Cable Length2km (Not Included)
Output TypeRelay (2)
Contact FormSPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 200VAC
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Fluid TypePurified Water, Waste Water
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61F-G1NL AC110/220 2KM
Related Links61F-G1NL AC, 61F-G1NL AC110/220 2KM Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
61F-G1NL AC110/220 2KM Details Description
Related parts for 61F-G1NL AC110/220 2KM
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS R/A 2MM T/H datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
SCR 1200V 1180A E-PUK datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
IC PWR DISTRIBUTION SWITCH 6SON datasheet.pdf
TV06RQW-25-7S (SEE NOTES) datasheet.pdf
HD 38999 151C 151#23 SKT RECP datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0201 X7R 1.5nF 25V datasheet.pdf