Omron Automation & Safety 61F-G1NR AC120/240
61F-G1NR AC120/240 picture photo
Mfg. Part Number
61F-G1NR AC120/240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Liquid, Level
Brief Description
CNTRL LIQ LEV 120/240VAC DINRAIL
Datasheet Download
61F-G1NR AC120/240.pdf
Availability of 61F-G1NR AC120/240
QUANTITY
61F-G1NR AC120/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of 61F-G1NR AC120/240
Internal Part NumberEIS-61F-G1NR AC120/240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Liquid, Level
Series61F
TypeHigh/Low Level
Voltage - Supply120/240VAC
Sensitivity0 ~ 1.1kOhm
FeaturesAlarm Low - Contact, Idling Prevention, Two Wire/Three Probe
Cable Length800m (Not Included)
Output TypeRelay (2)
Contact FormSPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 200VAC
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Fluid TypePurified Water, Waste Water
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61F-G1NR AC120/240
Related Links61F-G1NR , 61F-G1NR AC120/240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
61F-G1NR AC120/240 Details Description
Related parts for 61F-G1NR AC120/240
RES SMD 10.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf