Omron Automation & Safety 61F-G3-AC120/240
61F-G3-AC120/240 picture photo
Mfg. Part Number
61F-G3-AC120/240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Liquid, Level
Brief Description
CONTROL LIQ LEV 120/240VAC CHAS
Datasheet Download
61F-G3-AC120/240.pdf
Availability of 61F-G3-AC120/240
QUANTITY
61F-G3-AC120/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of 61F-G3-AC120/240
Internal Part NumberEIS-61F-G3-AC120/240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Liquid, Level
Series61F
TypeHigh/Low Level
Voltage - Supply120/240VAC
Sensitivity0 ~ 4kOhm
FeaturesAlarm High/Low - Contact
Cable Length1km (Not Included)
Output TypeRelay (3)
Contact FormSPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 220VAC
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Fluid TypePurified Water, Waste Water
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61F-G3-AC120/240
Related Links61F-G3-A, 61F-G3-AC120/240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
61F-G3-AC120/240 Details Description
Related parts for 61F-G3-AC120/240
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 12" X 54" datasheet.pdf