Omron Automation & Safety 61F-GN AC120/240
61F-GN AC120/240 picture photo
Mfg. Part Number
61F-GN AC120/240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Liquid, Level
Brief Description
CNTRL LIQ LEV 120/240VAC DINRAIL
Datasheet Download
61F-GN AC120/240.pdf
Availability of 61F-GN AC120/240
QUANTITY
61F-GN AC120/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of 61F-GN AC120/240
Internal Part NumberEIS-61F-GN AC120/240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Liquid, Level
Series61F
TypeHigh/Low Level
Voltage - Supply120/240VAC
Sensitivity0 ~ 4kOhm
Features-
Cable Length1km (Not Included)
Output TypeRelay
Contact FormSPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 200VAC
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Fluid TypePurified Water, Waste Water
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61F-GN AC120/240
Related Links61F-GN A, 61F-GN AC120/240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
61F-GN AC120/240 Details Description
Related parts for 61F-GN AC120/240
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 4A 8-SOPA datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 55MHZ DDPAK-7 datasheet.pdf
PANEL INTERNAL 6.3" X 9.9" datasheet.pdf
CARD ETHERNET CPU SR9150 SMRTSTR datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 18POS GOLD datasheet.pdf