Omron Automation & Safety 61F-GP-N8D AC240
61F-GP-N8D  AC240 picture photo
Mfg. Part Number
61F-GP-N8D AC240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Liquid, Level
Brief Description
CNTRL LIQ LEV 240VAC SOCKETABLE
Datasheet Download
61F-GP-N8D AC240.pdf
Availability of 61F-GP-N8D AC240
QUANTITY
61F-GP-N8D AC240 Order Process
Ship out your order
Specifications of 61F-GP-N8D AC240
Internal Part NumberEIS-61F-GP-N8D AC240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Liquid, Level
Series61F
TypeHigh/Low Level
Voltage - Supply240VAC
Sensitivity0 ~ 1.3kOhm
Features-
Cable Length1km (Not Included)
Output TypeRelay
Contact FormSPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Fluid TypeChemical Solutions, Coffee, Purified Water, Salt Water, Waste Water
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61F-GP-N8D AC240
Related Links61F-GP-N, 61F-GP-N8D AC240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
61F-GP-N8D AC240 Details Description
Related parts for 61F-GP-N8D AC240
CONN RETAINER 8POS 2.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
SMARTSTEP JR 5M PWR CABLE datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 12POS datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
MOUNTING PLATES .50''X6.75'' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 8POS STRT PCB datasheet.pdf