Grayhill, Inc. 61RS256-020
61RS256-020 picture photo
Mfg. Part Number
61RS256-020
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
61RS256-020.pdf
Availability of 61RS256-020
QUANTITY
61RS256-020 Order Process
Ship out your order
Specifications of 61RS256-020
Internal Part NumberEIS-61RS256-020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series61R
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution256
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)10M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61RS256-020
Related Links61RS2, 61RS256-020 Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
61RS256-020 Details Description
Related parts for 61RS256-020
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER H-S 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 920MA 190 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf