Grayhill, Inc. 61RS50-025
61RS50-025 picture photo
Mfg. Part Number
61RS50-025
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
61RS50-025.pdf
Availability of 61RS50-025
QUANTITY
61RS50-025 Order Process
Ship out your order
Specifications of 61RS50-025
Internal Part NumberEIS-61RS50-025
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series61R
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution50
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)10M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61RS50-025
Related Links61RS5, 61RS50-025 Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
61RS50-025 Details Description
Related parts for 61RS50-025
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-7 datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN TNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf