Switchcraft Inc. 6280-2PG-519
6280-2PG-519 picture photo
Mfg. Part Number
6280-2PG-519
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE PIN
Datasheet Download
6280-2PG-519.pdf
Availability of 6280-2PG-519
QUANTITY
6280-2PG-519 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6280-2PG-519
Internal Part NumberEIS-6280-2PG-519
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMini-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6280-2PG-519
Related Links6280-2, 6280-2PG-519 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
6280-2PG-519 Details Description
Related parts for 6280-2PG-519
CONN RACK & PANEL PLUG 90POS datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
ADPT PHONO PLUG-2COND PHONE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 57POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CABLE PWR IN 350MM FLYLEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf