Switchcraft Inc. 6280-7SG-516
6280-7SG-516 picture photo
Mfg. Part Number
6280-7SG-516
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE SKT
Datasheet Download
6280-7SG-516.pdf
Availability of 6280-7SG-516
QUANTITY
6280-7SG-516 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6280-7SG-516
Internal Part NumberEIS-6280-7SG-516
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMini-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6280-7SG-516
Related Links6280-7, 6280-7SG-516 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
6280-7SG-516 Details Description
Related parts for 6280-7SG-516
PANEL ALUMINUM 19" WHITE TEXTURE datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.67V SC70-3 datasheet.pdf
IC USB SWITCH DPST OVP 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf