Grayhill, Inc. 62A11-02-020C
62A11-02-020C picture photo
Mfg. Part Number
62A11-02-020C
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62A11-02-020C.pdf
Availability of 62A11-02-020C
QUANTITY
62A11-02-020C Order Process
Ship out your order
Specifications of 62A11-02-020C
Internal Part NumberEIS-62A11-02-020C
FamilyEncoders
Series62A
Pulses per Revolution32
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationUser Selectable
Termination StyleCable with Connector
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62A11-02-020C
Related Links62A11-, 62A11-02-020C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62A11-02-020C Details Description
Related parts for 62A11-02-020C
FIXED IND 4.7UH 1.8A 103.7 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A I2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 16V 0201 datasheet.pdf
KIT EVALUATION SENSOR TOOLBOX datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 25 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
762 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf