| Internal Part Number | EIS-62A11-02-140CH | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Encoders | |
| Series | 62A | |
| Encoder Type | Optical | |
| Output Type | Quadrature (Incremental) | |
| Pulses per Revolution | 32 | |
| Voltage - Supply | 5V | |
| Actuator Type | 1/4" Dia Flatted End | |
| Detent | Yes | |
| Built in Switch | Yes | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Orientation | User Selectable | |
| Termination Style | Cable with Connector | |
| Rotational Life (Cycles Min) | 1M | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 62A11-02-140CH | |
| Related Links | 62A11-0, 62A11-02-140CH Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 749180-1 | CONN RECEPT RTANG 6 POS MINI PCB | datasheet.pdf | |
 | 10EMC6 | FILTER LINE RFI COMPACT DUAL 10A | datasheet.pdf | |