Vishay/Dale RWR82S7500FRBSL
RWR82S7500FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S7500FRBSL
Brief Description
RES 750 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S7500FRBSL.pdf
Availability of RWR82S7500FRBSL
QUANTITY
RWR82S7500FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S7500FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S7500FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S7500FRBSL
Related LinksRWR82S7, RWR82S7500FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S7500FRBSL Details Description
Related parts for RWR82S7500FRBSL
GAUGE BLOCK,12-12.5,3448-117,125 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A NO LATCH datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 3-24V 350MA datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
250 MHZ X 1 X 10 2M CABLE LENGTH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ADAPTER - M32 TO 3/4"NPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf