Grayhill, Inc. 62A15-02-050CH
62A15-02-050CH picture photo
Mfg. Part Number
62A15-02-050CH
Datasheet Download
62A15-02-050CH.pdf
Availability of 62A15-02-050CH
QUANTITY
62A15-02-050CH Order Process
Ship out your order
Specifications of 62A15-02-050CH
Internal Part NumberEIS-62A15-02-050CH
FamilyEncoders
Series62A
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62A15-02-050CH
Related Links62A15-0, 62A15-02-050CH Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62A15-02-050CH Details Description
Related parts for 62A15-02-050CH
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V 0606 datasheet.pdf