Grayhill, Inc. 62A15-02-070SH
62A15-02-070SH picture photo
Mfg. Part Number
62A15-02-070SH
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62A15-02-070SH.pdf
Availability of 62A15-02-070SH
QUANTITY
62A15-02-070SH Order Process
Ship out your order
Specifications of 62A15-02-070SH
Internal Part NumberEIS-62A15-02-070SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62A
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationUser Selectable
Termination StyleCable Leads
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62A15-02-070SH
Related Links62A15-0, 62A15-02-070SH Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62A15-02-070SH Details Description
Related parts for 62A15-02-070SH
RELAY OPTO ACDC 350V 120MA 12SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DRVR MOSFET DUAL 20-TQFN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
RES 665K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 430MA 240 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
PL 3150 EVB EVAL BOARD datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.015UF RADIAL datasheet.pdf