Grayhill, Inc. 62A22-01-080S
62A22-01-080S picture photo
Mfg. Part Number
62A22-01-080S
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62A22-01-080S.pdf
Availability of 62A22-01-080S
QUANTITY
62A22-01-080S Order Process
Ship out your order
Specifications of 62A22-01-080S
Internal Part NumberEIS-62A22-01-080S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62A
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution16
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationUser Selectable
Termination StyleCable Leads
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62A22-01-080S
Related Links62A22-, 62A22-01-080S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62A22-01-080S Details Description
Related parts for 62A22-01-080S
RES SMD 243 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 40V 470MA 4-SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 6TDFN datasheet.pdf
CTV 15C 14#20 1#16 SKT J/N REC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf