Grayhill, Inc. 62AG22-H5-020C
62AG22-H5-020C picture photo
Mfg. Part Number
62AG22-H5-020C
Brief Description
ENCODER OPTICAL 16POS 2" CBL
Datasheet Download
62AG22-H5-020C.pdf
Availability of 62AG22-H5-020C
QUANTITY
62AG22-H5-020C Order Process
Ship out your order
Specifications of 62AG22-H5-020C
Internal Part NumberEIS-62AG22-H5-020C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part Number62AG Series 20/Jul/2011
FamilyEncoders
Series62AG
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution16
Voltage - Supply5V
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62AG22-H5-020C
Related Links62AG22-, 62AG22-H5-020C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62AG22-H5-020C Details Description
Related parts for 62AG22-H5-020C
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.188V SOT143 datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 1000V 400A CHA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS 45DEG 3.81MM datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
HOLDER BATT AA POLAR PROT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 247MA 730 MOHM datasheet.pdf